HTML

Egy nem egyszerű vizsgafeladat születése

Friss topikok

  • kolszang: Igazán remek gondolatok. Hasonlóan gondolkodunk, de veled ellentétben, én talán többször adok esél... (2012.11.04. 16:00) Közös tanulás?
  • Gelse: Megragadott egy meglátásod,melyet jómagam talán figyelmen kívül hagytam,de mégis egyetértek vele. ... (2012.10.27. 13:03) Netgenerációs vagyok?
  • menyország: üdv osztálytárs... gratula minden kezdet nehéz, de sok sikert (2012.10.12. 14:45) A kezdet

Címkék

Netgenerációs vagyok?

2012.10.22. 09:58 erika980

Mi is az a netgeneráció? Mi alapján döntöm el, hogy oda tartozom-e vagy sem? Először azt gondoltam, hogy egyszerű tények alapján, miszerint a netgeneráció a 80-as évek közepe után születettekből áll. Máris megállapíthatnám, hogy nem vagyok a tagja. De ez nem ilyen egyszerű. 

Nézzük, mi jellemzi ezt a csoportot. számukra a digitális környezet, mindenekelőtt az internet az élet szerves, magától értetődő része. Ha ezt a megállapítást nézem, akkor nem vagyok ennek a csoportnak a tagja, hiszen ezer és ezer dolgom mellett az internet nincs napi szinten jelen az életemben és nem is szerves része az életemnek. Sőt, nem is természetes környezet számomra, mert sokszor elveszek a honlapok tömérdek információiban, nehezen igazodok el a világhálón. Bár az idősebbek is lehetnek a netgeneráció része, mégsem gondolom, hogy ide való lennék ennek alapján. 

A videojátékokon felnőtt, a képzelt, gyártott világban szocializálódott, vagy éppen antiszocializálódott fiatalok személyiségét jellemzi két rendellenesség: a figyelemzavar és az identitászavar. Olyan kultúrát hoz létre ez a virtuális, ingerekben túlburjánzó világ, melyet a rövid koncentráció jellemez. Ebben az összefüggésben sem tartom magam e generáció tagjának. Fontos a koncentrálni tudás, a precizitás a mindennapi életben. nem lehet az életet rohanva, ide-oda kapkodva kiélvezni. Ki kell tudni válogatni a rengeteg információ és inger közül azokat, melyek a saját egyéniségem számára fontosak, melyek nekem értéket jelentenek, Nem szabad mindent szelektálás nélkül befogadni!

E generáció sajátja a társas kapcsolatok különös átértékelése is. Ez a korosztály közömbösebb, a közélet iránt passzívabb. Mondhatják, hogy ennél aktívabb társas kapcsolat nem létezik, hisz több száz, akár több ezer ismerőst tudhatnak magukénak a Facebook-on, a Twitteren és a többi közösségi oldalakon. De felteszem a kérdést: Ezek társas kapcsolatok? Valódi kapcsolatok? Ugyan. A személyesség teljes hiánya jellemzi ezeket a kapcsolatokat. Nem kell a másik szemébe néznem, nem kell látnom az arcát, azt írok magamról, amit csak akarok. Hazugságokat gyártanak, amit előbb-utóbb talán még maguk is elhisznek. A felszínem viszonyok, a hazugságok miatt egyre nagyobb az elszigetelődése a fiataloknak. Ha ezt veszem számba, akkor semmiképp sem vagyok én ennek része. Szeretem a TÁRSAS kapcsolatokat, a személyességet. Nem szabad, hogy ezek az értékek elvesszenek, mint az egymásra figyelés, az őszinteség, a beszélgetés. 

De nézzünk egy olyan példát, ami szintén meghatározó a mai életünkben. A gyermek és a szülő kapcsolata. Erről azt gondolom, hogy éppen az internet miatt fűzzük szorosabbra. Miért? Mint szülő, rá vagyok utalva gyermekem segítségére azért, hogy eligazodjak ebben a virtuális világban. Nem a szülő segíti a gyermeket, hanem fordítva. Ez egy új perspektíva. Viszont mint szülő, tisztában vagyok azokkal a veszélyekkel, amiket az internet, a virtuális világ rejt, így gyermekem bizalmát kell élveznem ahhoz, hogy megvédhessem ezektől a veszélyektől. Ha nincs szoros kapocs, nincs bizalom, akkor nem tudom mit csinál a gyermek, tehát nem tudom, hogy veszélyben van-e, így segíteni sem tudok. Figyeljünk oda, építsünk kölcsönös bizalmat gyermekünkkel, védjük őt!

Végül, azért találtam olyan tulajdonságát a netgenerációnak, mely alapján azt mondhatom, hogy IGEN! én is ide tartozom. Ez pedig nem más, mint a munkaerő piaci jellemzők. A munkaértékeik között megtaláltam azokat,melyek számomra is értékek. Bizonyítási vágy, kreativitás, munkafeladatok változatossága. A hierarchikus szemlélettel szemben preferálom a teljesítményelvet, szeretem az egyéniesítést a munkafeladatokban jellemez engem a kreatív problémamegoldás, a vállalkozó szellem. Gyorsan dolgozom, lényeges számomra a szervezeti működés átláthatósága, mely elengedhetetlen a gördülékeny, gyors munkavégzéshez.  Szeretek csapatban is dolgozni, de az egyéni feladatokban jobban érvényesíthetem saját kompetenciáimat. Ezek jellemzők a netgenerációra, ha a munkaerő piaci tulajdonságaikat nézzük. Szóval, lehet, hogy mégis tagja vagyok kicsit, vagy személyiségem jellemzői ezek és nem ez a generáció és az internet miatt alakultak ezek ki. Azt hiszem az előbbi. Internettel vagy anélkül, én ilyen vagyok. Ezek az én, saját jellemzőim. 

Így mindent összevetve én azt gondolom, hogy nem vagyok Netgenerációs, ettől függetlenül boldog és kiegyensúlyozott, változatos és élménygazdag, személyes kapcsolatokkal teli életet szeretnék élni.

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://nemegyszeruvizsga.blog.hu/api/trackback/id/tr184862168

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Gelse 2012.10.27. 13:03:19

Megragadott egy meglátásod,melyet jómagam talán figyelmen kívül hagytam,de mégis egyetértek vele. Igen, a számítógép, az internet használatának mennyisége,minősége,használati módja mind-mind függenek az egyén sajátos személyiségjegyeitől. Jó, hogy állást tudsz foglalni egyes dolgok mellett,vagy ellen. Már kialakult személyiség vagy,és igazad van, ez az a pont, ahol legjobban kell félteni gyermekeinket: a még saját véleménnyel nem rendelkező, fogékony, de igen képlékeny fiatalok számára veszélyt is jelenthet a kontroll nélküli netezés. Együtt a szülővel pedig a lehetőségek tárháza. A felelősségünk tehát nagy...
süti beállítások módosítása